Dům U parku, 19.00

Dmitrij Šostakovič: Komorní symfonie op. 110a
Benjamin Britten: Serenáda pro tenor, hornu a smyčce, op. 31

Místo konání: Dům U parku
Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes na této stránce

Účinkující: 

Kateřina Javůrková / horna

Kateřina Javůrková / horna
Kateřina Javůrková začala hrát na roh začala hrát v devíti letech u Tomáše Krejbicha v ZUŠ Na Popelce. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Bedřicha Tylšara a na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Během studií se zúčastnila stáže na Conservatoire Nationale Supérieur de Musique et Danse Paris ve třídě prof. Andrého Cazaleta. Je vítězkou mnoha mezinárodních interpretačních soutěží, avšak nejvýznamnějším úspěchem Kateřiny Javůrkové je 1. cena na Mezinárodní interpretační soutěži Pražské Jaro 2013 a získání 2. ceny v Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 2016. Je držitelkou ocenění Talent roku 2016 – Classic Prague Awards. V roce 2019 se stala první laureátkou Ceny Jiřího Bělohlávka. Od ledna 2014 působí v hornové skupině České filharmonie a v minulosti byla členkou PKF – Prague Philharmonia. Sólově vystupovala například s Českou filharmonií, PKF – Prague Philharmonia, Münchener Kammerorchester, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NOSPR Katowice, se kterými v Praze premiérovala Koncert pro lesní roh Krzysztofa Pendereckeho.

Jaroslav Březina / tenor

Jaroslav Březina / tenor
Tenorista Jaroslav Březina se od dětství věnoval hře na housle a zpíval v Kühnově dětském sboru. Pražskou konzervatoř absolvoval u profesora Zdeňka Jankovského, soukromě se pak dále zdokonaloval u V. Zítka. V průběhu studia se stal členem vokální skupiny Dobrý večer kvintet. Je laureátem mezinárodních soutěží A. Dvořáka v Karlových Varech a M. Schneidera-Trnavského v Trnavě. Bohatá je jeho koncertní činnost. Pro svůj stylově čistý projev je vyhledávaným koncertním tenoristou zejména ve skladbách barokního a klasického repertoáru. Od roku 1993 je sólistou opery Národního divadla, kde vytvořil mnoho rolí domácího i světového repertoáru.

Janáčkův komorní orchestr

Janáčkův komorni orchestr
Janáčkův komorní orchestr vznikl v roce 1964 z předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Záhy se jeho uměleckého vedení ujal Zdeněk Dejmek, který svou strhující muzikalitou, stylovým cítěním a systematickou precizní prací přivedl orchestr k vynikající úrovni a vtiskl mu osobitou interpretační tvář. Název si soubor vybral podle nejvýznamnějšího českého skladatele první poloviny 20. století L. Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald, který vždy s tímto krajem vnitřně soucítil a čerpal z něj mnohé podněty pro svou hudbu. Repertoár souboru obsahuje skladby od baroka až po současnost, které odpovídají zvukovým možnostem dvanáctičlenného smyčcového orchestru, dnes však už není výjimkou jeho rozšíření o další nástroje. Špičková interpretace dovedla soubor opakovaně na festivalové koncerty doma i v zahraničí, kde účinkoval s významnými českými nebo zahraničními sólisty. Nahrávky tohoto souboru zaznamenaly vedle Českého rozhlasu nahrávací společnosti Supraphon, Panton, Riccordi, RCA-JVC, Crystal,Stylton a Slovart Records. V průběhu roku 2005 předal Zdeněk Dejmek štafetu uměleckého vedoucího houslistovi Jakubovi Černohorskému, který úspěšně vedl Janáčkův komorní orchestr již na jeho turné v Jižní Koreji v r. 2004. V následujících letech se orchestr účastnil řady domácích i zahraničních festivalů (např. Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Musica Sacra v Nitře, festivaly v Polsku, Holandsku, turné ve Španělsku a Itálii) a v roce 2009 opět vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. V roce 2011 vydal Janáčkův komorní orchestr nové profilové CD u prestižního britského vydavatelství Chandos Records s názvem Czech music for Strings se skladbami L. Janáčka, P. Haase a B. Martinů.

Jakub Černohorský / umělecký vedoucí

Jakub Černohorský / umělecký vedoucí
Houslista Jakub Černohorský absolvoval ostravskou konzervatoř ve třídě Prof.Vítězslava Kuzníka a Akademii múzických umění v Praze u Prof. Petra Messiereura. Úspěšně se zúčastnil několika interpretačních soutěží a sólově vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, St.Gellert Festival Orchestra Szeged. Spolupracuje s Českým rozhlasem V letech 2000 – 2007 působil pedagogicky na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.V létě 2005 se zúčastnil Festivalu komorní hudby při Cleveland Philharmonic Orchestra ( Kent Blossom Festival,Ohio,USA) a v roce 2008 se stal koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava.Je členem smyčcového kvarteta Benda Quartet

Jiří Habart / dirigent

Jiří Habart / dirigent
patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Absolvoval Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením Jakuba Kleckera, Tomáše Hanuse a sbormistrovství u prof. Blanky Juhaňákové. Je držitelem 5. místa Zoltán Kodály Conducting Competition v Maďarskem Debrecenu 2023, kde rovněž získal tři speciální ceny od Maďarské Státní opery Budapešť, Budafok Dohnányi orchestra Budapešt a Kodály Philharmonia Debrecen. Stal se také finalistou prestižní dirigentské soutěže Donatella Flick LSO Conducting Competition 2023 v Londýně a rovněž držitelem stipendia Bayreuther Festspiele 2014. Od sezóny 2019/2020 je dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde za dobu svého působení nastudoval více než deset baletního a operních představení. V aktuální sezóně připravuje Smetanovy Branibory v Čechách i Rossiniho Lazebníka Sevillského. Spolupracoval s významnými zahraničními i tuzemskými orchestry jako London Symphony Orchestra, Kodály Philharmonia orchestra, Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, Plzeňská filharmoniea Jihočeská filharmonie. Představil se na Mezinárodním operním a hudebním festivalu Janáček Brno 2018 a na 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2020. V sezóně 2023/2024 ho čeká debut s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Poprvé se představí na festivalu Janáčkův máj s orchestrem Sinfonia Varsovia i na festivalu „Allegretto Žilina“ se Slovenskou filharmonií.