dóm sv. Václava 19.00 – přímý přenos TV Noe

Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře
Cena: 300 / 200 Kč

Účinkující: 

Eva Hornyáková / soprán

Eva Hornyáková
Sopranistka Eva Hornyáková vystudovala operní zpěv na konzervatoři v Košicích a na VŠMU v Bratislavě. V roce 2006 debutovala ve Slovenském národním divadle jako Mimi v Pucciniho Bohémě. Na stejné scéně v dalších letech ztvárnila celou řadu zásadních rolí světového operního repertoáru: Micaela (Carmen), Pamina (Kouzelná flétna), Donna Elvira (Don Giovanni), Desdemona (Otello), Markétka (Faust). Od roku 2014 účinkuje v pražském Národním divadle, kde si mj. zopakovala roli Desdemony, tentokrát po boku hvězdného tenoristy Josého Cury. Věnuje se rovněž koncertnímu repertoáru: kromě domácích pódií vystoupila v Německu, Rakousku, Holandsku a Japonsku, kde mj. přednesla sopránové party Dvořákova Requiem a Stabat mater, Brucknerova Te Deum, Janáčkova Věčného evangelia či Verdiho Requiem. V milánské La Scale se roku 2010 stala účastnicí finále světové operní soutěže Plácida Dominga Operalia.

Václava Krejčí Housková / alt

Václava Krejčí Housková
Mezzosopranistka Václava Krejčí Housková vystudovala Konzervatoř v Českých Budějovicích a HAMU v Praze. První angažmá přijala v roce 2010 v Moravském divadle Olomouc, kde ztvárnila řadu rolí. V pražském Národním divadle debutovala v roce 2014 v titulní roli Bizetovy Carmen a od roku 2015 je sólistkou Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Opakovaně byla zařazena do širší nominace na cenu Thalie. Roku 2018 natočila společně s tenoristou Nicky Spancem a klavíristou Juliem Drakem pro londýnské vydavatelství Hyperion Zápisník zmizelého a Moravskou lidovou poezii v písni Leoše Janáčka. CD nasbíralo řadu prestižních ocenění jako je např. cena BBC Music Magazine Awards 2020 či Gramophone Awards 2020. Spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry. Je hostem prestižních českých i mezinárodních festivalů – Edinburgh International Festival, Wexford Festival Opera, Festival L´Eté Bergerac, Pražské jaro ad.

Peter Berger / tenor

Peter Berger
Tenorista Peter Berger vystudoval zpěv na konzervatoři v Košicích a Akademii umění v Banské Bystrici. V současné době se zdokonaluje u V. Chmela a A. Amaduzziho. Ještě během studií se stal sólistou opery Státního divadla v Košicích. V roce 2007 mu byla udělena 1. cena v soutěži Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně, k dalším úspěchům patří udělení ceny Literárního fondu za ztvárnění postavy Prince ve Dvořákově Rusalce. V říjnu 2007 debutoval rolí Pinkertona v Pucciniho Madama Butterfly ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. V roce 2008 hostoval v Národním divadle ve Splitu v roli Fausta, což odstartovalo jeho úspěšnou mezinárodní kariéru. V posledních letech hostoval jako Lenskij v Brémách, Princ v Rusalce ve Velkém divadle v Łodzi, na festivale v Glyndebourne a v Teatro Municipal v chilském Santiagu, Lukáš (Smetana: Hubička) na operním festivale ve Wexfordu, Janáčkův Boris a Laca v dánském Aarhusu či Babinský (Weinberger: Švanda dudák) v Teatro Massimo v Palermu. Od roku 2008 spolupracuje s Janáčkovou operou v Brně a pražským Národním divadlem.

Jakub Rousek / tenor

Jakub Rousek (foto archiv Moravského divadla Olomouc)
Tenorista Jakub Rousek studoval soukromě operní zpěv pod vedením sólisty opery a operního režiséra Václava Málka. Od roku 2008 je po tříletém angažmá člena sboru opery a operety angažován jako sólista opery a operety v Moravském divadle Olomouc. Během svého angažmá zazpíval stěžejní role jako je Roberto Leicester v Marii Stuardě, Ferrando v Cosi fan tutte, Gianetta ve Strace zlodějce, Cavaradossiho v Tosce, Dona Josého v Carmen, Jeníka v Prodané nevěstě a mnoho dalších operních rolí. Také jako operetní pěvec ztvárnil značný počet významných rolí. S operním souborem olomouckého divadla hostoval v zahraničí, a to v Německu, Rakousku, Francii, Polsku a na Slovensku. Pravidelně hostuje ve Slezském divadle v Opavě. Za výkon v roli Manoliose v Řeckých pašijích Bohuslava Martinů byl nominován v širší nominaci ceny Thálie roku 2017. V roce 2019 získal cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury 2018.

Jan Šťáva / bas

Jan Šťáva (foto Marek Olbzymek)
Basista Jan Šťáva studoval zpěv na brněnské JAMU ve třídě Z. Šmukaře. Od roku 2010 je členem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, kde k jeho repertoáru patří role Mefistofeles (Faust), Baron Ochs (Růžový kavalír), Leporello (Don Giovanni), Don Alfonso (Cosí fan tutte), Král (Aida), Gremin (Evžen Oněgin) ad. V roce 2011 debutoval v pražském Národním divadle rolí Osmina (Únos ze serailu). Od té doby zde vystoupil v řadě jiných postav, mj. jako Leporello (Don Giovanni), Beneš (Dalibor), Figaro a Bartolo (Figarova svatba), Sarastro (Kouzelná flétna) nebo Sparafucile (Rigoletto). Také je stálým hostem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V zahraničí působil mj. v Opéra de Paris, v operních domech v Montpellier a Nantes/Angers opéra, dále v Opéra de Toulon či Opéra National de Lorraine v Nancy. Koncertně spolupracoval s orchestry jako BBC Symphony Orchestra, Orchestre National de Lyon, Philharmonie Leipzig, Beethoven Orchestra Bonn, Radio Symphony Orchestra Hannover, Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie či Janáčkova filharmonie Ostrava.

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)
Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) patří k světové interpretační špičce. Vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vyniká vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. V čele stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Přestože sbor hostuje na nejvýznamnější zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech i v České republice. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění.

Petr Fiala / sbormistr

Petr Fiala
Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba.

Moravská filharmonie Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc
Moravská filharmonie patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v historické metropoli Moravy a již 75 let funguje jako centrum hudebních aktivit v kraji. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za všechny jmenujme například dirigenty Otto Klemperera a Václava Neumanna, houslisty Josefa Suka a Gidona Kremera či violoncellistu Pierra Fourniera.  Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí.  Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Jakub Klecker / dirigent

Jakub Klecker
Dirigent Jakub Klecker studoval na HAMU v Praze pod vedením Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka. Významnou část jeho umělecké činnosti vždy tvořila operní tvorba. S tuzemskými divadelními soubory v Brně, Ostravě, Praze i jinde nastudoval a dirigoval téměř šedesát operních titulů. Od roku 2004 je kmenovým dirigentem souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, na čas se stal také jeho šéfdirigentem. V letech 2015–2020 působil na pozici hudebního ředitele opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pravidelně spolupracuje s Národním divadlem v Praze, hostoval ve Státním divadle v Norimberku, je prvním dirigentem, který na Arabském poloostrově v Ománu uvedl v roce 2014 Dvořákovu Rusalku, a v roce 2017 debutoval s Mozartovou operou Figarova svatba v polské Vratislavi. Pravidelně hostuje u většiny symfonických orchestrů v České republice a na Slovensku. Vystupoval na předních hudebních festivalech, jako je Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáček Brno, či Rheingau Musik Festival v Německu. Od roku 2015 vyučuje dirigování orchestru na brněnské JAMU. Řadu let je spojován s Kantilénou, brněnským sborem dětí a mládeže při Filharmonii Brno. V posledních 15 letech vedl těleso jako umělecký ředitel a hlavní sbormistr.