bazilika Navštívení Panny Marie, Svatý Kopeček, 19.00

J. C. F. Fischer: Magnum Dominus et laudabilis
J. C. F. Fischer: Coelum plaude 
J. C. F. Fischer: Crux tua, Domine, magnificata est
G. F. Händel: Donna, che in ciel

 

Místo konání:
Čas: 19:00
Vstupenky objednávejte ještě dnes pomocí tohoto formuláře
Cena: 250 / 200 Kč

Účinkující: 

Gabriela Eibenová / soprán

Gabriela Eibenová
Sopranistka Gabriela Eibenová se věnuje zpěvu od dětství. Její první učitelkou byla Libuše Tomišková, na Pražské konzervatoři Luděk Löbl, později studovala u Julie Kennard v Londýně, dnes se zdokonaluje u Magdaleny Hajóssyové. Po absolutoriu na konzervatoři získala stipendium na letní školu staré hudby v anglickém Dartingtonu, následovalo mnoho seminářů s pedagogy jako např. James Griffett, Howard Crook, Peter Kooy, Peter Mikuláš. Gabriela začala spolupracovat se soubory staré hudby u nás i v zahraničí (Pražští madrigalisté, Capella Regia, Musica Florea, Collegium Marianum, Collegium 1704, Arte Dei Suonatori, Orquestra Barroca de Sevigla). Kromě staré hudby se věnovala spolupráci se symfonickými tělesy, účinkování na divadelních scénách, písňovým recitálům a soudobé hudbě. Natočila přes 30 CD nahrávek.

Lenka Cafourková / soprán

Lenka Cafourková / soprán
Sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová pochází z Uničova. Vystudovala brněnskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně u Natalie Romanové-Achaladze. Účastnila se mistrovských pěveckých kurzů u Petera Dvorského, Reginy Renzowé a Gabriely Beňačkové (2010 a 2011). Je laureátkou Písňové soutěže Bohuslava Martinů v Praze. Externě působí v Janáčkově divadle v Brně a v Moravském divadle v Olomouci. Za roli La Folie v opeře Platée J. Ph. Rameaua v rámci Znojemského hudebního festivalu (česká premiéra, natočeno Českou televizí) byla nominována v širší nominaci na cenu Thálie pro rok 2014. Věnuje se nejen opernímu, ale též koncertnímu zpěvu.

Jonathan Mayenschein / alt

Jonathan Mayenschein
Jonathan Mayenschein se narodil roku 1997 v Baden-Badenu. Od roku 2016 studuje zpěv ve třídě prof. Hartmuta Zabela na Hudební univerzitě Carla Maria von Webera v Drážďanech. Absolvoval mistrovské kurzy v rámci International Bach Academy s lektorkou Emmou Kirkby. Další důležité hudební impulsy mu předal Kai Wessel a Peter Kooij. Jako sólista a sborista pravidelně vystupuje u renomovaných souborů, jako je Collegium 1704, Gaechinger Cantorey a Drážďanský komorní sbor. Jeho rozsáhlý koncertní repertoár zahrnuje velká oratoria i různé kantáty a mše J. S. Bacha, Händela, Telemanna a mnoha dalších skladatelů. V roce 2018 vyhrál cenu Rosenbaumovy nadace za obzvláště přesvědčivý výkon v kategorii barokní árie.  

Jakub Kubín / tenor

Jakub Kubín / tenor
Kontratenorista Jakub Kubín začátek své pěvecké kariéry spojil s královéhradeckým sborem Jitro a dále členstvím v známém chlapeckém sboru Boni pueri. V roce byl 2006 přijat na pardubickou konzervatoř ke studiu klasického zpěvu, věnoval se též aranžmá skladeb a skládání vlastní muziky. Jeho písniček si všimla i slavná německá kapela Kelly Family, pro niž napsal písničku, kterou následně zařadila na své album „We Got Love“ 2017. Od roku 2006 do roku 2015 působil ve vokálním souboru Gentlemen Singers jako sólista a nasbíral zde mnoho ocenění za interpretaci. Spolupracoval s řadou umělců a hvězd české populární scény (Lucie Bílá, Karel Gott, Vojtěch Dyk aj.).

Jiří Miroslav Procházka / bas

Jiří Miroslav Procházka
Basista Jiří Miroslav Procházka studoval na brněnské konzervatoři u P. Julíčka, poté klasický zpěv na bratislavské VŠMU pod pedagogickým vedením H. Bandové-Štolfové. V roce 2013 ukončil studium na HAMU u M. Bárty. Od roku 2013 je stálým hostem Janáčkovy opery Brno, také spolupracuje s Národním divadlem v Praze a Národním divadlem A. Dvořáka v Ostravě. Dosáhl úspěchů na mnoha tuzemských  i mezinárodních pěveckých soutěžích - 1. místo v soutěži B. Martinů, kde také získal cenu za interpretaci lidové písně, 1.místo v soutěži konzervatoří ČR, 1. místo v Mozartově soutěži ČR, absolutní vítěz soutěže Olomouc 2006,  2. místo na soutěži ACT v Londýně, v roce 2011 získal 2. cenu v  interpretační soutěži Letní škola barokní hudby, kde se též účastnil interpretačních kurzů u kontratenoristy Jakuba Burzyńského a v roce 2013 také u Adama Plachetky, s nímž v roce 2016 spoluúčinkoval  na Hudebním festivalu Znojmo v opeře Don Giovanni v roli Masetta. Téhož roku jako sólista a člen street choiru provedl vedle Vojtěcha Dyka „Mši“ Leonarda Bernsteina na tour po České republice.

Ensemble Inégal

Ensemble Inégal
Vokálně-instrumentální soubor Ensemble Inégal vznikl v roce 2000 z podnětu Adama Viktory a sopranistky Gabriely Eibenové. Od počátku své činnosti se soustředí na provozování zapomenutých či neznámých děl minulosti. Ensemble Inégal vystupuje v rámci významných evropských hudebních festivalů (Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival London, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga), ale zároveň od roku 2007 pořádá i svoji koncertní řadu nazvanou České hudební baroko – objevy a překvapení, která je naplněna velice osobitou dramaturgií. Řada nahrávek (16 samostatných CD)a projektů Ensemble Inégal se dočkala skvělého ocenění laické veřejnosti i odborníků (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.). Kupříkladu v březnu roku 2004 byla jejich nahrávka sakrálních skladeb Jana Josefa Ignáce Brentnera oceněna titulem CD měsíce německého časopisu Concerto. Za nahrávku oratoria Il serpente di bronzo Jana Dismase Zelenky získali cenu Diapason d´Or 2007. Stejnou cenu obdržela v roce 2014 i nahrávka díla Jana Dismase Zelenky Missa Paschalis ZWV 7. Posledním oceněním je Diapason d´Or  za Psalmi Vespertini II. stejného autora.

Adam Viktora / varhany, umělecký vedoucí

Adam Viktora
Dirigent koncertu Adam Viktora je v mnoha ohledech mimořádnou hudební osobností dneška. Je nejen skvělým varhaníkem, hráčem na další klávesové nástroje, jako je i kupř. harmonium, ale zároveň i člověkem, který stále hledá a nachází krásu v hudbě minulých staletí. Jeho hledání je blízké posedlosti, která však druhé, tedy především spoluhráče a posluchače koncertů, obohacuje měrou nebývalou a často i nezapomenutelnou. Viktora je bytostným varhaníkem, který tento nástroj nejen ovládá prostřednictvím hry svých prstů a nohou, ale zároveň mimořádně rozumí duši i tělu tohoto královského nástroje. Jeho zájem a získané dovednosti ho předurčily k tomu, aby se aktivně zapojil i do nelehkého procesu restaurování významných historických varhan a jejich propagace. Adam Viktora je respektovaným uměleckým vedoucím Ensemble Inégal, souboru, s kterým již řadu let znovuoživuje hudbu minulosti, především barokního období. Jeho přístup k hudbě je přemýšlivý, důkladný a zároveň navýsost muzikantský. Výsledkem je celá řada koncertů, vystoupení a nahrávek, které oživují unikátní doklady lidského talentu a tvořivosti. Velkou pozornost věnuje již řadu let géniu Jana Dismase Zelenky. Za opravdovost, s jakou Adam Viktora realizuje hudbu minulosti, byl již opakovaně odměněn, a to cenami světového významu.